loading
Rodzaje włókien w wykładzinach
podlogi-4

Rodzaje włókien w wykładzinach

Rozróżniamy wykładziny z:

 

Poliamidu i polipropylenu

Wykładziny produkowane z poliamidu i polipropylenu mają ogromną wytrzymałość na ścieranie, gdyż ich sprężyste włókna nie uginają się. Cecha ta zapewnia ładny, estetyczny wygląd przez długi czas użytkowania. Włókna sztuczne nie są także atakowane przez mole, grzyby i bakterie.Pokrycia-podłogowe z włókna sztucznego charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodnictwa cieplnego, stąd idealnie nadają się do pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym. Posiadają bardzo dobre właściwości antyelektrostatyczne i podobnie jak wełna, są dobrym izolatorem cieplnym oraz akustycznym. Ponadto wykładziny z włókien sztucznych są łatwe wpielęgnacji ponieważ nie przyswajają brudu tak łatwo, jak pokrycia-podłogowe wykonane z wełny.

 

Wełna , Sizal , Kokos

Zasadniczą cechą wełnianych pokryć podłogowych jest elastyczność i sprężystość, co ma istotne znaczenie w przypadku stawiania na nich ciężkich mebli. Wytrzymałość i żywotność wykładziny zależy od gęstości runa, ponieważ poszczególne włókna wspomagają się nawzajem. Naturalna zawartość wilgoci w wełnie nadaje wykładzinom doskonałe właściwości antyelektrostatyczne, apokrycia-podłogowe stają się stabilizatorem wilgotności powietrza w pomieszczeniu: przy zbyt dużej wilgotności jej nadmiar jest przyjmowany przez włókna, zaś przy zbyt suchym powietrzu zgromadzona wcześniej wilgoć jest oddawana do otoczenia. Wykładziny Sizalowe , Wykładziny Kokosowe , Wykładziny z trawy morskiej są bardzo podatne na zabrudzenia i bardzo trudne w czyszczeniu – wyłącznie na sucho.

 

Mieszanki 

Wybór odpowiedniej mieszanki włókien jest uzasadniony ceną, względami estetycznymi oraz właściwościami włókien mieszanych. Za najlepsza jakościowo mieszankę stosowaną w przemyśle dywanowym uważa się 80% wełny / 20% polamidu.